امتیاز خریدارن به فایل :
0

از بچگی تا بچه داری

ارسال شده در تاریخ : 1397/12/26

علوم اجتماعی و تربیتی
تاریخ ارسال : 1397/12/26
حجم فایل : 1,962,852
فرمت فایل : pdf
رمز عبور : ندارد
بازدید : 254 مرتبه


قیمت فایل : 10,000 تومان | پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

  گزارش تخلف  | فروشنده ی فایل : یونس جلیلیان

توضیحات معرفی فایل

در زندگی، هیچ مسأله و واقعه‌ای از زاویۀ اثرگذاری و اثرپذیری (تألّم و تأثّر) به پای فروپاشی و شکست ازدواج نمی‌رسد. به زبان ساده‌تر، درد و اندوه حاصل از شکست زناشویی بیشتر از سایر وقایع ناگوار زندگی است. برای مثال، تألّمات و اندوه ناشی از متارکه و طلاق بیشتر از حالتی است که فرد شاهد مرگ یکی از نزدیکان و عزیزانش باشد {و} اندوه و تألّم و تلاطمات روحی ناشی از ناکامی در زناشویی ماندگار و پایدار است. 
کوچک‌ترین دستگاه و اسباب منزل را که بخریم، همراه خود یک راهنمای استفاده دارد که اگر به زبان اصلی نباشد، به هر دری می‌زنیم تا طرز کار آن را یاد بگیریم و دست به آن نمی‌زنیم مگر آن که طرز کارش را یاد گرفته باشیم امّا دو آدم را وقتی می‌خواهیم در خدمت همدیگر بگذاریم، طرز کار و استفادۀ هیچ کدام را به دیگری نمی‌آموزیم. به عروس کتاب آشپزی هدیه می‌دهیم که روابط نخود و گوشت و خورش را بداند به عنوان (آداب شوهرداری!) امّا دو جمله از روابط انسانی به زوجین یادآور نمی‌شویم. آیا برای هفتاد سال زندگی، هفتاد ساعت آموزش خانواده لازم نیست؟ دیوار زندگی شاقول نمی‌خواهد؟
اسپانیایی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید (ازدواج مثل یک هندوانه است که گاهی خوب می‌شود و گاهی هم بسیار بد.) امّا باید دانست که زندگي و ازدواج هندوانۀ سربسته نيست تا چشم بسته ضرر آن را به جان بخریم و عواقب انتخاب نسنجیده و نادرست آن را ندیده بگیریم هر چند سربستگي بشر از هندوانه بيشتر و شناخت او بسي سخت‌تر است! اگر ازدواج، آسان، به هنگام، با طرح و برنامه و آگاهانه باشد، پایدار و دلچسب و شیرین خواهد بود.
براي آسان‌ترین نوع ازدواج، اسلام برنامه داده گرچه در واقعیّت سخت‌ترین شکل ازدواج از آنِ برخي مسلمانان است به طوری که در اجرای آن به اندازۀ کفن و دفن میّت مشقّت می‌برند چون ادّعای مسلمانی دارند امّا عامل به برنامه‌ها و دستورهای اسلامی نیستند و متأسّفانه میزان آگاهی جوانان از معیار مناسب انتخاب همسر بسيار اندك است و باید دانست که آماده نبودن برای ازدواج، آماده بودن برای ناکامی و شکست است؛ شكستي كه فلسفة زندگي و بودن را به چالش مي‌كشد.
با داشتن یک طرح و الگو، ما گفتار و رفتار خود را در یک قالب مشخّص می‌ریزیم و از سردرگمی نجات می‌یابیم و رفتار ما به طور نیمه‌خودکار در یک مسیر تعیین شده جریان می‌یابد؛ هدف از تدوین این کتاب ارائۀ نقشۀ راه است. البتّه هم چنان كه هيچ كس با خواندن كتاب، راننده‌اي زبردست نشده است و هيچ شناگر قابل و زبردستي، مهارت خود را از دستور كتابها فرانگرفته است و كمتر آشپزي فقط از روي كتاب، غذاهاي خوش‌مزه مي‌تواند بپزد، دانش و بينشِ بودن و شدن و زيستن نيز به صِرف خواندن يك كتاب به دست نمي‌آيد و بايد آن قدر ديد و شنيد و خواند و تجربه اندوخت كه مهارت زندگي، مثل مهارت رانندگي به شكل يك عادت رفتاري در ما به وجود آيد تا به طور خودكار و آموخته و دانسته قدم در جادّة زندگي بگذاريم و راه خوشبختي را با دانايي و توانايي و لذّت و شور، بي اضطراب و با كمترين دردسرها بپيماييم و كشتي وجودمان را به ساحل مقصود برسانيم.
امّا از آن جا كه همة راهها و كارها را نمي‌توان آزمود و به تجربه درآورد و قيمت بعضي تجارب گران تمام مي‌شود و عمر و چه بسا تندرستي و آرامش و جان خود را بايد در بهاي آنها بپردازيم، بهترين راهي كه مي‌ماند استفاده از آموخته‌ها و تجربه‌هاي ديگران است و نمونه‌اي از اين تجارب هم در كتاب حاضر فراهم آمده است.
با کمرویی و خجالت، ازدواج شما به تأخیر می‌فتد؛ پررویی و بی حیایی هم شما را به هرزگی می‌اندازد و از ازدواجی که با آرامش همراه است باز می‌دارد؛ در خود یک شرم و حیای متعادل به جود آورید که بتوانید به جا خجالت بکشید و به موقع هم حرف دل خود را بر زبان آورید. 
ازدواج یکی از حلقه‌های رشد است و جوان مجرّد ناقص است و تأخیر در رشد دارد. مجرّد همچون کسی که بر یک پا می‌رود، تعادل ندارد. افراد مجرّد را مي‌توان به چادرنشينان خانه به دوش همانند دانست كه هرگز كوششي براي عمران سرزمين‌هايي كه موقّتاً در آن زندگي دارند، از خود نشان نمي‌دهند.
مجرّدی بیماری است و چهرۀ درهم، شتابزدگی، زودخشمی، سستی، میل‌سردی و تن‌آسانی از نشانه‌های این بیماری است. (گريز از دنياي شهوت براي جوانان طبيعي نيست.) طبیعی، زن گرفتن است؛ مردی که به زن و زنی که به مرد علاقه ندارد، یا مریض است یا دروغ می‌گوید. (سه و نیم بار افسردگی و هشت و نیم بار خودکشی، در مجرّدان بیشتر از متأهّلین است. به همین علل مردان مجرّد عمر کمتری دارند. در خانم‌های مجرّد نیز سرطان پستان دوازده بار بیشتر از خانم‌های متأهّل است.)
بسياري از جنايتكاران يا مجرّدند يا يك نوع زندگي شبيه تجرّد دارند بنابراین هر چه متأهّلان بیشتر شوند، جنایت‌ها کمتر خواهد شد. 
يكي از عوامل كاهش ازدواج، امكان ارتباط‌هاي نامشروع است. كاهش ازدواج و افزايش تجرّد از نظر ايجاد يك نوع سامانة زندگي بدون احساس مسؤوليت و قطع پيوندهاي اجتماعي و بي‌توجّهي در برابر رويدادهاي اجتماعي، يك فاجعۀ بزرگ براي جوامع بشري محسوب مي‌شود. با گسترش ارتباط نامشروع، زن در نظر بسياري از جوانان به صورت يك موجود مبتذل و كم‌ارزش و رايگان درمی‌آید كه به آساني مي‌توان به او دست يافت. به همين علّت آن عشق‌هاي پاك و مقدّس و آتشيني كه در گذشته به وجود مي‌آمد و سرآغاز يك پيوند زناشويي محكم مي‌شد در اجتماعات امروزي اثري از آن نيست.
ازدواج، دوست داشتن یک نفر برای همیشه و (خانواده، کانون بروز و ظهور عواطف است.)  ارضاء درست نیازهاي عاطفي (دوست داشتن و دوست داشته شدن، مصاحبت و همراهی، ارضاء نیاز به هم‌صحبت، شریک حامی، ...) تنها در خانواده اتّفاق مي‌افتد. (زندگي زناشويي با محبّت و دوستي و عشق به همديگر شكل مي‌گيرد) و تنها علاج عشق، ازدواج است. 

عشق و محبّت و احترامی که در خانواده به وجود نیاید، هیچ جای دیگر به وجود نخواهد آمد و جبران نخواهد شد و برای جبران آن گرفتار عشق‌های افراطی و فریفتۀ احترام‌های اندک خواهیم شد و هر چه عشق و احترام خانوادگی دیرتر شکل بگیرد، احتمال سقوط عاطفی و شخصیّتی بیشتر خواهد بود.
ازدواج و زن ستاندن، تجلّی و طلوع عشق است بر روی زمین. امّا این که می‌گویند ازدواج غروب عشق و وصال، قربان‌گاه و مدفن عشق است و (ازدواج همیشه به عشق پایان داده است.)  و يا عشق، سپیده‌دم ازدواج است و ازدواج شامگاه عشق، منظور آن عشقی است که وصل به خدا نباشد که با وصال و ازدواج به پایان می‌رسد. 
و بر همین مبناست که استاد علی شریعتی می‌گوید (عشقی که یک زن و مرد جوان را چون جاذبه‌ای به سوی هم می‌کشد و چنان نیرومند است که همۀ پیوندهای دیرین فرد را با همه چیز و همه کس ناگهان می‌بُرد تا یک پیوند بماند و همچون باغبانی است که همۀ شاخه‌ها را می‌برد و تنها یکی را می‌گذارد تا عصارۀ حیات و رویش ریشه را به او بخشد و همۀ احساس‌ها را می‌کُشد یا در سایه می‌گذارد تا تنها همین احساس جان گیرد و همۀ مایه‌ها و مادّه‌هایی را که تمامی بودن آدمی‌اند در خود بمکد، عشق نیست، جادوی شهوت است؛ چشم‌بندی خواهش نفس است؛ انتخاب انسان نیست؛ اقتضاء سن و مزاج است، همچون دم زدن و آشامیدن و خوردن و خوابیدن و صفتی و حالتی از روح و تن ماست که ما هیچ کارۀ آنیم. بنابراین عشق چیزی است مثل سرخک که هر جوانی باید یک بار آن را بگیرد. پس بهتر است آن را جوشش خون بگوییم و انقلاب غریزه و عارضۀ طبیعت.) 
این که وقتی از پسران می‌پرسند کی زن می‌گیرید حواله به قسمت می‌دهند و چون از آنها بپرسید چرا زن نمی‌گیرید می‌گویند پیش نیامده یا  فرصت پیش نیامده حاکی از گلة ایشان و یک نقص بزرگ در جامعة ماست که خانواده‌ها یا ول انگارند و دختر و پسر دور از نظارت و مهار والدین قرار می‌گذارند و یا چنان سخت گیرند که هیچ گاه فرصت دیدارهای متعارف برای آشنایی دختر و پسر فراهم نمی‌شود و در هر دو حالت، بچه‌ها از تعادل روانی بیرون می‌روند و به هرزه‌کاری و بی بند و باری می‌افتند یا به زنجیرة درهم تنیدة سر در گم بدگمانی و بی اعتمادی می‌افتند و یا بسیار دیر ازدواج می‌کنند که دیگر کار از کار گذشته و نیروها هرز رفته و شوقی نمانده و روانها درمانده و افسرده شده است. 


برچسب ها

ازدواج‌های ممنوع دلایل و اهداف نادرست ازدواج دختر به دل خوش از تو خواهم خواستگاری (جلسۀ اوّل) زبان عشق

موارد مرتبط


?

درباره فروشگاه


سلام خدمت همه ی دانشجو ها و دانش آموزها امیدوارم که هر کجا که هستین خوب و خوش باشین و اینکه هدفم از راه اندازی این فروشگاه فقط این بوده که هم بتونم درآمدی کسب کنم و هم تونسته باشم دل همه هم وطنامو شاد کنم و در آخر اینکه اگه پروژه ایی مَد نظرتون هست که انجامش بدین من میتونم اینکارو براتون انجام بدم و شما عزیزان میتونید با شماره تماسی که می بینید با بنده ارتباط داشته باشید به امید موفقیت همه ایرانی های عزیز....
09357588474


پیغام مدیریت


در صورت وجود مشکل در فایل خریداری شده ، فروشگاه ما با پشتیبانی بموقع رضایت شما را جلب خواهد کرد .کليه ي محتواي اين سايت توسط کاربران درج شده است و تيم مديريت هيچ مسئوليتي نسبت به آن ها ندارد.
W3C Standard Website Valid HTML5 / CSS3 - v3.1
Copyright © All Right Reserved For filekaran.com 2016 ~ 2017